#competition results Tumblr posts

  • clubdancegallery
    07.05.2021 - 2 days ago

    Kamilla Johnson’s Competition Results Master Post

    Solos

    2011

    “How Does It Feel” - unknown

    7th in Junior American League Solos - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    2012

    “Say Goodbye” - lyrical

    2nd in Age 9-11 Primary Solos - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    5th in Junior Competitive Solos, Double Platinum Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    8th in Elite Junior Solos - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    10th in Age 9-11 Power Solos - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2013

    “Caged Bird” - unknown

    2nd in Junior Competitive Solos, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    9th in Elite Junior Solos - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    10th (tied) in Junior American League Solos - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    10th in Teen Solos - Starbound Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ I

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “In Person” - unknown

    3rd in Teen Solos - Starbound Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ I

    2014

    “Chasing Cars” - unknown

    2nd in Age 12-14 Intermediate Solos, Regional Teen Miss Dance KAR 2014 - KAR Regionals in Mesa, AZ II

    2nd in Teen Competitive Solos, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2015

    “Ordinary People” - unknown

    10 (tied) in Teen Competitive Solos, Double Platinum Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2016

    “Everything Must Change” - unknown

    10th in Elite Teen Solos - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    “I Love You” - unknown

    8th (tied) in Teen Competitive Solos - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Station” - contemporary

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Salt Lake City, UT

    2017

    “Found” - contemporary

    2nd (tied) in Teen Solos - Radix Dance Convention Regionals in Scottsdale, AZ

    “Regret” - contemporary

    4th (tied) in Teen Solos - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    7th (tied) in Teen Solos - NUVO Dance Convention Regionals in Salt Lake City, UT

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “The Dawn” - contemporary

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Groups

    2012

    “Big Dollhouse” - musical theater

    1st in Mini Extended Lines, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Mini Best of JUMP Award - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Mini Extended Lines, 1st in Mini/Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions, Mini Best Nu Group Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Age 8 & Under All-Star Large Groups, Age 11 & Under All-Star Entertainment Award - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Age 8 & Under Primary Large Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “Perfect Young Ladies” - musical theater

    3rd (tied) in Mini Groups - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Spirit” - specialty

    1st in Age 12-14 Power Lines - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Teen Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Overall Productions - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “We Will Rock You” - specialty

    1st in Age 8 & Under All-Star Small Groups - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Mini Groups, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Age 8 & Under Primary Small Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “What’s a Girl Gotta Do?” - jazz

    1st in Age 8 & Under All-Star Small Groups - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Mini Groups, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Age 8 & Under Primary Small Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “When You Believe” - lyrical

    1st in Age 8 & Under Primary Large Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    2nd in Mini Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Mini Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Age 8 & Under All-Star Large Groups - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2013

    “Angels Standing By” - lyrical

    5th in Elite Junior Small Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Big Dollhouse” - musical theater

    1st in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Mini Lines, 1st in Mini Musical Theater Groups/Lines/Productions, Mini Best Performance Award, Best Musical Theater Performance Award, $2,500 Cash Prize - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2nd in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Junior American League Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    “Boom Boom” - musical theater

    4th in Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    5th in Junior American League Small Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    6th in Elite Junior Small Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Children of 9/11” - lyrical

    2nd in Junior Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Junior American League Small Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Circus” - musical theater

    2nd in Teen American League Lines - Hall of Fame Dance Challenge Regiomals in Phoenix, AZ

    5th in Elite Teen Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Teen Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Enchanted” - specialty

    3rd in Junior American League Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Junior Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    5th in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Here with Us” - lyrical

    1st in Junior American League Lines - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Mini Extended Lines - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Jet Set” - musical theater

    1st in Junior Competitive Super Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Elite Junior Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    5th (tied) in Mini Musical Theater Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Look at Me” - lyrical

    1st in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Mini Lines - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    6th in Junior American League Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    “Purple Rain” - contemporary

    2nd in Teen American League Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Elite Teen Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Junior Lines, 2nd in Junior Lyrical Groups/Lines/Productions, 1st runner-up for Junior Outstanding Technical Achievement Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    5th in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Shells” - specialty

    4th in Mini Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    9th in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Sister Act” - musical theater

    1st in Junior Extended Time Productions, 1st in Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions, 2nd runner-up for Best Production Performance Award, 4th runner-up for Best Musical Theater Performance Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    4th in Elite Junior Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “The Leaving Song” - contemporary

    1st in Junior American League Small Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Elite Junior Small Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Junior Groups, 2nd in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2014

    “A Bird’s Song” - lyrical

    “Beauty” - contemporary

    1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Superstar Small Groups - StarSystems Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Diamonds” - musical theater

    “Turning Page” - lyrical

    2015

    “Shine” - contemporary

    1st in Teen Small Groups - West Coast Dance Explosion Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Junior Groups, 2nd in Junior Lyrical Groups/Lines/Productions - NYCDA Regionals in Phoenix, AZ

    4th (tied) in Teen Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2016

    “Flood on the Floor” - specialty

    1st in Teen Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    DJ’s Pick Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Get Silenced” - specialty

    2nd in Junior Lines, 1st (tied) in Junior Specialty Groups/Lines/Productions, DJ’s Pick Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Grand Piano” - lyrical

    5th in Elite Teen Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “I’m Back Again” - specialty

    2nd in Teen Lines, Teen Best Nu Group Award, Studio Pick Award, DJ’s Pick Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “No One Knows Who We Are” - lyrical

    1st in Mini Extended Lines, 4th in Mini Lyrical Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    3rd in Junior Groups, 1st in Junior Lyrical Groups/Lines/Productions, High Gold Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2017

    “Heart of Stone” - lyrical

    3rd in Teen Groups - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “On the Floor” (aka “Sexyback”) - specialty

    3rd in Teen Extended Lines - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    3rd (tied) in Teen Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Opposites Attract” - jazz

    2nd in Teen Extended Lines, 1st in Teen/Senior Jazz Groups/Lines/Productions - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    3rd in Teen Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Teen Jazz Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Pick Up the Pace” - specialty

    1st in Teen Lines, 1st in Teen/Senior Specialty Groups/Lines/Productions, Teen 11 O’Clock Routine Award, Studio Showcase Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    2nd (tied) in Teen Groups - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Teen Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Teen Best Nu Group Award, Studio Pick Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Strings” - contemporary

    1st in Junior Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Junior Lines - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    5th in Junior Lines, 5th (tied) in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “The Self House” - contemporary

    3rd (tied) in Teen Lines, 4th in Teen Contemporary Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “When I Grow Up” - jazz

    2nd in Junior Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Junior Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Other Awards

    ?

    #club dance studio #dancer competition results #kamilla johnson #kamilla johnson solos #kamilla johnson groups #kamilla johnson comp results
    View Full
  • clubdancegallery
    06.05.2021 - 3 days ago

    Taryn Bee’s Competition Results Master Post

    Solos

    2013

    “I Dreamed a Dream” - lyrical

    ? - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    “Vampire” - hip hop

    Gold Adjudication Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2014

    “Ready for the Weekend” - unknown

    Unknown Scoring - Countdown Dance Competition Regionals in Apache Junction, AZ

    “Snow White” - unknown

    Unknown Scoring - Countdown Dance Competition Regionals in Apache Junction, AZ

    “Tornado” - unknown

    Unknown Scoring - Countdown Dance Competition Regionals in Apache Junction, AZ

    Unknown Solo

    6th in Junior Superstar Solos - StarSystems Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2015

    “Boss” - hip hop

    Did Not Place - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Frame Me” - unknown

    National Junior Maximum Velocity Artist 2015 - Velocity Dance Convention Nationals in ?

    5th in Age 9-11 Intermediate Solos - KAR Regionals in Mesa, AZ II

    “That Girl” - jazz

    2nd in Junior Solos - Starbound Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ I

    6th (tied) in Junior Competitive Solos, Double Platinum Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Without a Word” - lyrical

    Did Not Place - KAR Regionals in Mesa, AZ II

    Unknown Scoring - Adrenaline Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Unknown Scoring - West Coast Dance Explosion Nationals in Las Vegas, NV

    2016

    “Castaway” - contemporary

    4th in Teen Competitive Solos, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Show Me Love” - lyrical

    8th in Junior Solos - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    8th in Junior Solos, High Gold Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2017

    “Much Closer” - contemporary

    6th (tied) in Teen Solos, High Gold Adjudication Award - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    High Gold Adjudication Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2018

    “Gemini Feed” - contemporary

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Groups

    2013

    “Ante Up” - hip hop

    Did Not Place - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Bathing Beauties” - musical theater

    1st in Junior American League Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Mini Lines, 3rd in Mini Musical Theater Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Glamorous Life” - jazz

    3rd in Elite Junior Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Mini Extended Lines - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    “Here with Us” - lyrical

    1st in Junior American League Lines - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Elite Junior Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Mini Extended Lines - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Isn’t She Lovely” - lyrical

    2nd in Junior American League Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Mini Lines, 3rd in Mini Lyrical Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Sister Act” - musical theater

    1st in Junior Extended Time Productions, 1st in Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions, 2nd runner-up for Best Production Performance Award, 4th runner-up for Best Musical Theater Performance Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    4th in Elite Junior Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2014

    “I’ll Fly Away” - lyrical

    2015

    “Blue Birds” - lyrical

    2nd in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Clumsy” - jazz

    1st in Junior Small Groups - West Coast Dance Explosion Regionals in Phoenix, AZ

    4th (tied) in Junior Groups, 2nd in Junior Jazz Groups/Lines/Productions - NYCDA Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Junior Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Hanging By a Thread” - lyrical

    2nd in Junior Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Pop, Drop, and Roll” - jazz

    1st in Junior Lines, 1st in Junior Jazz Groups/Lines/Productions - NYCDA Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Thoroughly Modern Millie” - musical theater

    1st in Junior Competitive Super Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2016

    “Earned It” - lyrical

    High Gold Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Flood on the Floor” - specialty

    1st in Teen Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    DJ’s Pick Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Get Silenced” - contemporary

    2nd in Junior Lines, 1st (tied) in Junior Specialty Groups/Lines/Productions, DJ’s Pick Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “I’m Back Again” - specialty

    2nd in Teen Lines, Teen Best Nu Group Award, Studio Pick Award, DJ’s Pick Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “No One Knows Who We Are” - lyrical

    1st in Mini Extended Lines, 4th in Mini Lyrical Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    3rd in Junior Groups, 1st in Junior Lyrical Groups/Lines/Productions, High Gold Adjudication Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2017

    “Awakening” - contemporary

    1st in Junior Groups, 1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Groups, 1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Lines, 1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions, Junior Outstanding Technical Achievement Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2nd in Junior Lines - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    “Bang” - hip hop

    1st in Junior Lines, 1st (tied) in Junior Hip Hop Groups/Lines/Productions - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Concentrate” - specialty

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Flashing Lights” - contemporary

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “No Mercy” - hip hop

    1st in Junior Productions, 1st (tied) in Junior Hip Hop Groups/Lines/Productions, Junior Best Nu Group Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Ooh Kill ‘Em” - hip hop

    3rd in Teen Extended Lines, 1st in Teen Hip Hop Groups/Lines/Productions - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Opposites Attract” - jazz

    2nd in Teen Extended Lines, 1st in Teen/Senior Jazz Groups/Lines/Productions - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    3rd in Teen Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Teen Jazz Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Pick Up the Pace” - specialty

    1st in Teen Lines, 1st in Teen/Senior Specialty Groups/Lines/Productions, Teen 11 O’Clock Routine Award, Studio Showcase Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    2nd (tied) in Teen Groups - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Teen Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Teen Best Nu Group Award, Studio Pick Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Strings” - contemporary

    1st in Junior Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Junior Lines - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    5th in Junior Lines, 5th (tied) in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Superego” - specialty

    1st in Junior Specialty Groups/Lines/Productions, Judge’s Pick Adjudication Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Vibeology” - jazz

    1st in Junior Extended Lines, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Junior 11 O’Clock Routine Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    1st in Junior Extended Lines, 1st in Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Junior Best of JUMP Award - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Extended Lines, 1st in Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Best Jazz Performance Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    3rd (tied) in Junior Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “When I Grow Up” - jazz

    2nd in Junior Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Junior Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2018

    “All Over Me” - specialty

    2nd in Teen Extended Lines - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Provo, UT

    “Icey” - hip hop

    1st in Teen Hip Hop Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Provo, UT

    1st in Teen Extended Lines - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “My Hood” - hip hop

    3rd in Junior Extended Lines - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Superego” - jazz

    3rd in Teen Groups, 1st in Teen Jazz Groups/Lines/Productions - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “What’s Your Fantasy” - jazz

    2nd in Teen Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Provo, UT

    Did Not Place - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Other Awards

    High Five in Jazz Class Scholarship - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ 2017

    #club dance studio #dancer competition results #Taryn Bee #Taryn Bee solos #Taryn bee groups #Taryn Bee comp results
    View Full
  • cow5secondchance
    06.05.2021 - 3 days ago

    Let’s see who won the last Battle Match

    Daisy and Isaac, as the two dragged to the Battle Match, had to compete head to head.

    The two competed in a game called Carrot in a Box, based on this game:

    After several rounds our winner is

    .

    .

    .

    .

    .

    .

    Isaac! Congratulations!

    Unfortunately, Daisy, this does mean that you have been eliminated. You must discuss with Wyatt and together decide who will receive Karma for the next round.

    View Full
  • clubdancegallery
    05.05.2021 - 4 days ago

    Results: Starpower Talent Competition Regionals 2021 in Gilbert, AZ

    High Scores:

    Age + Difficulty Division High Scores:

    Novice Age 8 & Under Division Solos:

    1st Place: Amelia Joubert - “Moon River”
    2nd Place: Eastyn Vose - “Grown Up Like Me”
    4th Place: ? - “I Choose You”
    9th Place: ? - “My Boyfriend’s Back”
    Did Not Place: ? - “Call Me, Beep Me”
    Did Not Place: ? - “Imagination”
    Did Not Place: ? - “Superhero Beat”

    Novice Age 8 & Under Division Lines:

    1st Place: “Mermaid Party”

    Intermediate Age 8 & Under Division Solos:

    1st Place: Presley Ortiz - “Spanish Rose”
    6th Place: Kynzlie Plote - “A Star is Born”
    Did Not Place: Olivia Baldenegro - “In His Kiss”
    Did Not Place: Jolie Harris - “A Thousand Years”
    Did Not Place: ? - “A Dream is a Wish”
    Did Not Place: ? - “Dream a Little Dream”
    Did Not Place: ? - “Don’t Rain on My Parade”
    Did Not Place: ? - “Fever”
    Did Not Place: ? - “Hallelujah, Hallelujah”
    Did Not Place: ? - “Halo”
    Did Not Place: Bryn Spears - “Hound Dog”
    Did Not Place: ? - “I’ll Be There”
    Did Not Place: ? - “I’m Not Ready to Be a Princess”

    Intermediate Age 8 & Under Division Large Groups:

    3rd Place: “Be Our Guest”
    6th Place: “Ay Carumba”
    9th Place: “Shake a Tail Feather”
    10th Place: “When You Believe”
    Did Not Place: “Landslide”

    Intermediate Age 9-11 Division Solos:

    6th Place: ? - “In Love with a Monster”
    Did Not Place: ? - “Falling for Ya”
    Did Not Place: ? - “M.O.T.”
    Did Not Place: ? - “My Strongest Suit”
    Did Not Place: ? - “This Will Be”
    Did Not Place: ? - “Wake Me Up”
    Did Not Place: ? - “Who’s That Girl”

    Intermediate Age 9-11 Division Large Groups:

    2nd Place: “Most Beautiful Things”
    3rd Place: “Weird People”
    4th Place: “Shake the Room”

    Intermediate Age 9-11 Division Lines:

    1st Place: “Do You Love Me”

    Intermediate Age 12-14 Division Solos:

    1st Place: Abby Honstad - “Veiled”
    Did Not Place: Katana Keiser - “Smile”
    Did Not Place: Aubrey Williams - “Angel”
    Did Not Place: ? - “Above Water”
    Did Not Place: ? - “Iris”
    Did Not Place: ? - “Shell”

    Intermediate Age 12-14 Division Large Groups:

    1st Place: “Razzle Dazzle”
    2nd Place: “All My Life”
    3rd Place: “Flood on the Floor”
    4th Place: “Sour Cherry”

    Intermediate Age 12-14 Division Lines:

    1st Place: “MotorSport”

    Intermediate Age 15-19 Division Solos:

    1st Place: Alanna Pimentel - “Silk”
    7th Place: Chloe Haws - “Praying”
    8th Place: Taylor Garcia - “Trance”

    Intermediate Age 15-19 Division Large Groups:

    1st Place: “Dead in the Water”

    Advanced Age 8 & Under Division Solos:

    1st Place: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”
    2nd Place: Elsie Sandall - “Beautiful Like Me”
    3rd Place: Caitlyn McKenzie - “Hallelujah”
    4th Place: Navy Forrest - “Imagine”
    6th Place: Kendyl Miller - “Violet”
    7th Place: ? - “You Are So Beautiful”
    8th Place: Charlotte Allphin - “Songbird”
    9th Place: Finley Nielsen - “Make You Feel My Love”
    10th Place: Ellie Self - “What a Wonderful World”
    Did Not Place: Charlotte Allphin - “Name in Lights”
    Did Not Place: Maysen Bosteter - “I’m Available”
    Did Not Place: Poppy Cunningham - “I Can Cook Too”
    Did Not Place: Nicola Fleming - “Amazing Mayzie”
    Did Not Place: Navy Forrest - “Charge It Please”
    Did Not Place: Brielle Maciel - “Lean on Me”
    Did Not Place: Brielle Maciel - “Ring Them Bells”
    Did Not Place: Kennedy Marble - “Pull of the Moon”
    Did Not Place: Kennedy Marble - “The Greatest Star”
    Did Not Place: Caitlyn McKenzie - “Roxie”
    Did Not Place: Kendyl Miller - “Stand by Me”
    Did Not Place: Harper Schwalb - “Call Me a Princess”
    Did Not Place: Nicole Soto - “Shake and Shimmy”
    Did Not Place: ? - “Bonjour, Paris”
    Did Not Place: ? - “Cinema Italiano”
    Did Not Place. ? - “Gimme Gimme”
    Did Not Place: ? - “Glow”
    Did Not Place: ? - “Goodnight, My Angel”
    Did Not Place: ? - “Me and My Baby”
    Did Not Place: ? - “Second Star to the Right”

    Advanced Age 9-11 Division Solos:

    3rd Place: Hannah Bozer - “Lost”
    4th Place: Kortlynn Rosenbaugh - “Unearthed”
    9th Place: Sydney Kelly - “You Are the Reason”
    Did Not Place: Sydney Kelly - “Perish”

    Advanced Age 12-14 Division Solos:

    4th Place: Kyrsten Cox - “Dawn of Truth”
    6th Place: Brooklynn Jones - “When Time Stands Still”
    10th Place: Addison Jones - “Slither”
    Did Not Place: Chloe Slone - “As the Dust Settles”

    Genre + Age + Difficulty Division Adjudication High Scores:

    Novice Age 4 Division Jazz Solos:

    1st Place, 5 Stars: ? - “Lipgloss”

    Novice Age 6 Division Jazz Solos:

    1st Place, 5 Stars: ? - “My Boyfriend’s Back”

    Novice Age 5 Division Lyrical Solos:

    1st Place, 5 Stars: ? - “I Choose You”

    Novice Age 6 Division Lyrical Solos:

    1st Place, 5 Stars: Amelia Joubert - “Moon River”

    Novice Age 5-6 Division Musical Theater Solos:

    1st Place, 5 Stars: Eastyn Vose - “Grown Up Like Me”

    Novice Age 5 Division Open Lines:

    1st Place, 5 Stars: “Mermaid Party”

    Intermediate Age 12 Division Contemporary Solos:

    1st Place, 5 Stars: Abby Honstad - “Veiled”

    Intermediate Age 16 Division Contemporary Solos:

    1st Place, 4 3/4 Stars: Taylor Garcia - “Trance”

    Intermediate Age 8 Division Jazz Solos:

    1st Place, 4 3/4 Stars: ? - “Never Grow Up”

    Intermediate Age 11 Division Jazz Solos:

    1st Place, 5 Stars: ? - “In Love with a Monster”

    Intermediate Age 5-6 Division Musical Theater Solos:

    1st Place, 4 3/4 Stars: ? - “Heaven Hop”

    Intermediate Age 7-8 Division Musical Theater Solos:

    1st Place, 5 Stars: Presley Ortiz - “Spanish Rose”

    Intermediate Age 18 Division Open Solos:

    1st Place, 5 Stars: Alanna Pimentel - “Silk”

    Intermediate Age 15 Division Contemporary Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Dead in the Water”

    Intermediate Age 6 Division Jazz Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Ay Carumba”

    Intermediate Age 7 Division Jazz Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Shake a Tail Feather”

    Intermediate Age 9 Division Jazz Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Shake the Room”

    Intermediate Age 11 Division Jazz Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Weird People”

    Intermediate Age 12 Division Jazz Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Razzle Dazzle”

    Intermediate Age 13 Division Jazz Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Sour Cherry”

    Intermediate Age 6 Division Lyrical Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “When You Believe”

    Intermediate Age 8 Division Lyrical Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Landslide”

    Intermediate Age 11 Division Lyrical Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Most Beautiful Things”

    Intermediate Age 12 Division Lyrical Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “All My Life”

    Intermediate Age 14 Division Lyrical Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Flood on the Floor”

    Intermediate Age 5-6 Division Musical Theater Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Beyond the Sea”

    Intermediate Age 7-8 Division Musical Theater Large Groups:

    1st Place, 5 Stars: “Be Our Guest”

    Intermediate Age 12-14 Division Hip Hop Lines:

    1st Place, 5 Stars: “MotorSport”

    Intermediate Age 9 Division Open Lines:

    1st Place, 5 Stars: “Do You Love Me”

    Advanced Age 8 Division Contemporary Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Elsie Sandall - “Almost Gone”

    Advanced Age 9 Division Contemporary Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Hannah Bozer - “Lost”

    Advanced Age 13 Division Contemporary Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Brooklynn Jones - “When Time Stands Still”

    Advanced Age 6 Division Jazz Solos:

    1st Place, 5 Stars: ? - “Jazz Baby”

    Advanced Age 7 Division Jazz Solos:

    1st Place, 5 Stars: ? - “Betty Boop”

    Advanced Age 6 Division Lyrical Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Navy Forrest - “Imagine”

    Advanced Age 7 Division Lyrical Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”

    Advanced Age 8 Division Lyrical Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Charlotte Allphin - “Songbird”

    Advanced Age 5-6 Division Musical Theater Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Navy Forrest - “Charge It Please”

    Advanced Age 7-8 Division Musical Theater Solos:

    1st Place, 5 Stars Elite: Elsie Sandall - “Beautiful Like Me”

    Advanced Age 6 Division Open Solos:

    1st Place, 4 3/4 Stars: ? - “Friend Like Me”

    Special Awards:

    Novice Age 8 & Under Division Golden Ticket

    Winner: “Mermaid Party”

    Intermediate Age 8 & Under Division Golden Ticket

    Winner: “Be Our Guest”

    Intermediate Age 9-11 Division Golden Ticket

    Winner: “Most Beautiful Things”

    Intermediate Age 12-14 Division Golden Ticket

    Winner: “MotorSport”

    Intermediate Age 15-19 Division Golden Ticket

    Winner: “Dead in the Water”

    Battle on the Seas $100 Cash Prize

    Winner: Navy Forrest - “Imagine”

    Battle on the Seas $300 Cash Prize

    Winner: “Most Beautiful Things”

    11 & Under Choreography Award

    Winner: “Most Beautiful Things”

    11 & Under Entertainment Award

    Winner: “Do You Love Me”

    11 & Under Photogenic Award

    Winner: Navy Forrest

    12 & Over Choreography Award

    Winner: “Dead in the Water”

    12 & Over Entertainment Award

    Winner: “MotorSport”

    Joffrey Invitations

    Winner: Addison Jones - “Slither”
    Winner: Brooklynn Jones - “When Time Stands Still”

    PowerPak Invitations

    Winner: Chloe Haws - “Praying”
    Winner: Addison Jones - “Slither”
    Winner: Brooklynn Jones - “When Time Stands Still”
    Winner: Sydney Kelly - “Perish”
    Winner: Kennedy Marble - “The Greatest Star”
    Winner: Caitlyn McKenzie - “Hallelujah”
    Winner: Kendyl Miller - “Stand By Me”
    Winner: Kortlynn Rosenbaugh - “Unearthed”
    Winner: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”
    Winner: Chloe Slone - “As the Dust Settles”

    Title Competition:

    Regional Petite Miss Starpower 2021

    1st Runner-Up: Elsie Sandall - “Almost Gone”

    Regional Age 8 & Under Novice Star Dance Alliance Champ 2021

    Winner: “Mermaid Party”

    Regional Age 15-19 Intermediate Star Dance Alliance Champ 2021

    Winner: “Dead in the Water”

    Scholarship Recipients:

    PowerPak $250 Scholarship

    Winner: Alanna Pimentel - “Silk”

    WILD Dance Intensive $300 Scholarship

    Winner: “Most Beautiful Things”

    World Dance Pageant Scholarship

    Winner: Elsie Sandall - “Beautiful Like Me”
    Winner: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”

    References:

    Official Competition Results

    #club dance studio #competition results #starpower talent competition #starpower results#2021 #2021 comp results #regionals
    View Full
  • clubdancegallery
    05.05.2021 - 4 days ago

    Results: Groove Dance Competition Regionals 2021 in Phoenix, AZ

    High Scores:

    Age + Difficulty Division High Scores:

    Novice Mini Division Solos:

    1st Place: Amelia Joubert - “Moon River”
    2nd Place: ? - “Yacht Club Swing”
    3rd Place: Eastyn Vose - “Grown Up Like Me”
    4th Place: ? - “That’s Not My Name”
    5th Place: ? - “Call Me Beep Me”
    6th Place: ? - “Marvelous Vanity”
    7th Place: ? - “I Chose You”
    8th Place: ? - “Imagination”
    9th Place: Paislee Perkins - “Superhero Beat”
    10th Place: ? - “My Boyfriend’s Back”
    Did Not Place: Brynlee Balbulian - “California Sun”
    Did Not Place: Brynlee Balbulian - “LOVE”

    Intermediate Mini Division Solos:

    1st Place: Presley Ortiz - “Spanish Rose”
    3rd Place: Olivia Baldenegro - “In His Kiss”
    4th Place: Kynzlie Plote - “A Star is Born”
    5th Place: ? - “That’s My Boy”
    6th Place: ? - “I’ll Be There”
    8th Place: ? - “Heaven Hop”
    9th Place: Elliot Smith - “Respect”
    10th Place: ? - “Hallelujah, Hallelujah”
    Did Not Place: Maddie Downs - “Amazing Grace”

    Competitive Mini Division Solos:

    1st Place: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”
    2nd Place: Navy Forrest - “Imagine”
    3rd Place: Caitlyn McKenzie - “Hallelujah”
    4th Place: Harper Schwalb - “You Are So Beautiful”
    5th Place: Navy Forrest - “Charge It Please”
    6th Place: Harper Schwalb - “Call Me a Princess”
    7th Place: Nicole Soto - “Shake and Shimmy”
    8th Place: Kennedy Marble - “The Greatest Star”
    9th Place: Caitlyn McKenzie - “Roxie”
    10th Place: Finley Nielson - “Make You Feel My Love”
    Did Not Place: ? - “Betty Boop”
    Did Not Place: Grace Vanko - “Gimme Gimme”

    Intermediate Petite Division Solos:

    1st Place: ? - “Never Grow Up”
    2nd Place: ? - “Who’s That Girl”
    3rd Place: ? - “Runway Walk”
    4th Place: ? - “Dream a Little Dream”
    6th Place: ? - “Fever”
    7th Place: ? - “You Can’t Stop the Beat”

    Competitive Petite Division Solos:

    1st Place: Hannah Bozer - “Lost”
    2nd Place: Ellie Self - “What a Wonderful World”
    3rd Place: Elsie Sandall - “Beautiful Like Me”
    4th Place (Tied): Kendyl Miller - “Violet”
    5th Place: Kendyl Miller - “Stand By Me”
    7th Place: Brielle Maciel - “Ring the Bells”
    8th Place: Elsie Sandall - “Almost Gone”
    9th Place: Maysen Bosteter - “I’m Available”
    Did Not Place: Charlotte Allphin - “Name in Lights”

    Intermediate Junior Division Solos:

    Did Not Place: ? - “M.O.T.”

    Competitive Junior Division Solos:

    1st Place: Sydney Kelly - “Perish”
    2nd Place: Makena Erickson - “Sky”
    3rd Place: Kortlynn Rosenbaugh - “Unearthed”
    4th Place: Abby Honstad - “Veiled”
    5th Place: Sydney Kelly - “You Are the Reason”
    8th Place: ? - “Straight Up”
    9th Place: Lillian Swallow - “Without Light”

    Intermediate Teen Division Solos:

    8th Place: Katana Keiser - “Smile”

    Competitive Teen Division Solos:

    6th Place: Kyrsten Cox - “Dawn of Truth”

    Competitive Senior Division Solos:

    1st Place: ? - “Tainted Love”

    Genre + Age + Difficulty Division High Scores:

    Novice Mini Division Jazz Solos:

    1st Place: ? - “That’s Not My Name”
    2nd Place: ? - “Call Me Beep Me”
    3rd Place: Paislee Perkins - “Superhero Beat”

    Novice Mini Division Lyrical Solos:

    1st Place: Amelia Joubert - “Moon River”
    2nd Place: ? - “I Chose You”

    Novice Mini Division Musical Theater Solos:

    1st Place: ? - “Yacht Club Swing”
    2nd Place: ? - “Marvelous Vanity”
    3rd Place: Eastyn Vose - “Grown Up Like Me”

    Intermediate Mini Division Jazz Solos:

    2nd Place: Olivia Baldenegro - “In His Kiss”
    3rd Place: Elliot Smith - “Respect”

    Intermediate Mini Division Lyrical Solos:

    1st Place: ? - “I’ll Be There”
    3rd Place: ? - “Hallelujah, Hallelujah”

    Intermediate Mini Division Musical Theater Solos:

    1st Place: Presley Ortiz - “Spanish Rose”
    2nd Place: Kynzlie Plote - “A Star is Born”
    3rd Place: ? - “That’s My Boy”

    Competitive Mini Division Jazz Solos:

    1st Place: ? - “Betty Boop”

    Competitive Mini Division Lyrical Solos:

    1st Place: Navy Forrest - “Imagine”
    2nd Place: Caitlyn McKenzie - “Hallelujah”
    3rd Place: Harper Schwalb - “You Are So Beautiful”

    Competitive Mini Division Musical Theater Solos:

    1st Place: Navy Forrest - “Charge It Please”
    2nd Place: Harper Schwalb - “Call Me a Princess”
    3rd Place: Nicole Soto - “Shake and Shimmy”

    Competitive Mini Division Open Solos:

    1st Place: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”
    2nd Place: ? - “Friend Like Me”

    Intermediate Petite Division Jazz Solos:

    1st Place: ? - “Never Grow Up”
    2nd Place: ? - “Runway Walk”
    3rd Place: ? - “Fever”

    Intermediate Petite Division Lyrical Solos:

    1st Place: ? - “Dream a Little Dream”

    Intermediate Petite Division Musical Theater Solos:

    1st Place: ? - “Who’s That Girl”
    2nd Place: ? - “You Can’t Stop the Beat”

    Competitive Petite Division Contemporary Solos:

    1st Place: Hannah Bozer - “Lost”
    2nd Place: Elsie Sandall - “Almost Gone”

    Competitive Petite Division Lyrical Solos:

    1st Place: Ellie Self - “What a Wonderful World”
    2nd Place: Kendyl Miller - “Stand By Me”

    Competitive Petite Division Musical Theater Solos:

    1st Place: Elsie Sandall - “Beautiful Like Me”
    2nd Place: Kendyl Miller - “Violet”
    3rd Place: Brielle Maciel - “Ring the Bells”

    Intermediate Junior Division Hip Hop Solos:

    1st Place: ? - “M.O.T.”

    Competitive Junior Division Contemporary Solos:

    1st Place: Kortlynn Rosenbaugh - “Perish”
    2nd Place: Makena Erickson - “Sky”
    3rd Place: Kortlynn Rosenbaugh - “Unearthed”

    Competitive Junior Division Jazz Solos:

    1st Place: ? - “Straight Up”

    Competitive Junior Division Lyrical Solos:

    1st Place: Sydney Kelly - “You Are the Reason”

    Competitive Junior Division Musical Theater Solos:

    1st Place: ? - “Velma”

    Intermediate Teen Division Lyrical Solos:

    3rd Place: Katana Keiser - “Smile”

    Competitive Senior Division Contemporary Solos:

    1st Place: ? - “Tainted Love”

    Special Awards:

    Age 12 & Under Photogenic Award

    Winner: Nicole Soto

    References:

    Official Competition Results

    #club dance studio #competition results #groove dance competition #groove dance competition results #2021 #2021 comp results #regionals
    View Full
  • clubdancegallery
    04.05.2021 - 5 days ago

    Results: Groove Dance Competition Regionals 2020 in Phoenix, AZ

    High Scores:

    Mini Division Solos:

    1st Place: Tatum Self - “Plain and Fancy”
    2nd Place: Harper Schwalb - “Somewhere Over the Rainbow”
    3rd Place: Patience Hughes - “A Thousand Years”
    3rd Place: Caitlyn McKenzie - “My Boyfriend’s Back”
    4th Place: Patience Hughes - “Grown”
    4th Place: Kennedy Marble - “I Want It All”
    6th Place: Ellie Self - “Once Upon a Time”
    7th Place: Navy Forrest - “Cupcake”
    Did Not Place: Oakley Hill - “Yellow”
    Did Not Place : Kennedy Marble - “Always Love You”
    Unknown Scoring: Blakely Cox - “Cute”
    Unknown Scoring: Poppy Cunningham - “You Are My Sunshine”
    Unknown Scoring: Maddie Downs - “New Attitude”
    Unknown Scoring: Jolie Harris - “It’s My Party”
    Unknown Scoring: Oakley Hill - “Great Balls of Fire”
    Unknown Scoring: Bella Linman - “Practically Perfect”
    Unknown Scoring: Soleil Lynch - “Big and Loud”
    Unknown Scoring: River Robbins - “Dimples”
    Unknown Scoring: Tatum Schueller - “Bigger is Better”
    Unknown Scoring: Tatum Schueller - “Titanium”

    Mini Division Duets/Trios:

    Unknown Scoring: Jaxon Adamson & Tatum Self - “Sugar Pie”

    Mini Division Large Groups:

    Unknown Scoring: “Bushel and a Peck”
    Unknown Scoring: “Kiss the Girl”
    Unknown Scoring: “Samurai”
    Unknown Scoring: “To Where You Are”

    Mini Division Lines:

    Unknown Scoring: “Tea Party”

    Special Awards:

    Elite Diamond Adjudication Award

    Winner: Patience Hughes - “A Thousand Years”
    Winner: Caitlyn McKenzie - “My Boyfriend’s Back”
    Winner: Harper Schwalb - “Somewhere Over the Rainbow”
    Winner: Tatum Self - “Plain and Fancy”

    Diamond Adjudication Award

    Winner: Navy Forrest - “Cupcake”
    Winner: Patience Hughes - “Grown”
    Winner: Kennedy Marble - “I Want It All”
    Winner: River Robbins - “Dimples”
    Winner: Ellie Self - “Once Upon a Time”

    References:

    Cute Dancer Videos on YouTube

    #club dance studio #competition results #groove dance competition #groove dance competition results #2020 #2020 comp results #regionals
    View Full
  • clubdancegallery
    04.05.2021 - 5 days ago

    Results: Spotlight Dance Cup Regionals 2021 in Phoenix, AZ I

    High Scores:

    Novice Gems Petite Division Solos:

    4th Place: Eastyn Vose - “Grow Up Like Me”
    7th Place: Amelia Joubert - “Moon River”
    Did Not Place: Elliot Smith - “Respect”

    Future Gems Petite Division Solos:

    1st Place: Presley Ortiz - “Spanish Rose”
    2nd Place: Kynzlie Plote - “A Star is Born”
    3rd Place: Olivia Baldenegro - “In His Kiss”
    8th Place: Claire Devine - “Let’s Get Loud”
    10th Place: Bryn Spears - “Hound Dog”
    Did Not Place: Jolie Harris - “A Thousand Years”

    Future Gems Teen Division Solos:

    3rd Place: Abby Honstad - “Veiled”

    Future Gems Senior Division Solos:

    4th Place: Taylor Garcia - “Trance”

    Elite Gems Petite Division Solos:

    2nd Place: Ellary Day Szyndlar - “Elephants”
    6th Place: Elsie Sandall - “Beautiful Like Me”
    7th Place: Nicola Fleming - “Amazing Mayzie”
    8th Place: Kendyl Miller - “I Rule the World”
    9th Place: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”
    Did Not Place: Maysen Bosteter - “I’m Available”
    Did Not Place: Poppy Cunningham - “I Can Cook Too”
    Did Not Place: Navy Forrest - “Charge It Please”
    Did Not Place: Navy Forrest - “Imagine”
    Did Not Place: Kennedy Marble - “Pull of the Moon”
    Did Not Place: Kennedy Marble - “The Greatest Star”
    Did Not Place: Caitlyn McKenzie - “Roxie”
    Did Not Place: Finley Nielsen - “Jazz Baby”
    Did Not Place: Finley Nielsen - “Make You Feel My Love”
    Did Not Place: River Robbins - “Chickaboom”
    Did Not Place: River Robbins - “Dream”
    Did Not Place: Tatum Schueller - “Flaunt It”
    Did Not Place: Kendyl Miller - “Violet”

    Elite Gems Junior Division Solos:

    1st Place: Amaya Llewelyn - “Must”
    6th Place: Olivia Quintana - “Velma”
    7th Place: Sydney Kelly - “You Are the Reason”
    9th Place: Ellie Smith - “Waking Dream”

    Elite Gems Teen Division Solos:

    3rd Place: Amaya Weeks - “Heavy Heart”
    6th Place: Emma Martin - “Problem”
    9th Place: Julia Chavez - “Going Under”

    Special Awards:

    Diamond Adjudication Award

    Winner: Amaya Llewelyn - “Must”
    Winner: Presley Ortiz - “Spanish Rose”

    Ruby Adjudication Award

    Winner: Kynzlie Plote - “A Star is Born”
    Winner: Ellary Day Szyndlar - “Elephants”

    Emerald Adjudication Award

    Winner: Olivia Baldenegro - “In His Kiss”
    Winner: Abby Honstad - “Veiled”
    Winner: Amaya Weeks - “Heavy Heart”

    Sapphire Adjudication Award

    Winner: Taylor Garcia - “Trance”
    Winner: Eastyn Vose - “Grow Up Like Me”

    Petite Photogenic Award

    Winner: Navy Forrest

    References:

    Official Competition Results

    #club dance studio #competition results #Spotlight dance cup #Spotlight dance cup results #2021 #2021 comp results #regionals
    View Full
  • gilmorg-girls-world-tour
    02.05.2021 - 6 days ago

    It’s time to announce the results of the safety competition...

    .

    .

    .

    In last place with a score of 0 we have a TIE between...

    Carson & Drew

    .

    .

    In 2nd place with a score of 355 we have...

    Matt

    .

    .

    Which means in 1st place with a score of 467 is...

    Cora!

    Congratulations Cora, you are safe and have earned 5 leaderboard points this week. 

    Carson, Drew and Matt  - the three of you have lost 2 leaderboard points and will now face the Elimination Vote. Your fellow travellers will cast their votes to see who will become the first member of the Jury. Please have your votes into us by 9pmEST on 2nd May. 

    #results#safety competition #ex on the beach
    View Full
  • wordpresstop
    25.03.2021 - 1 mont ago

    Soccer Engine Plugin

    Soccer Engine Plugin allows you to store, test and display football information in your WordPress site. With the 40 menus, 143 design choices, and 33 Gutenberg blocks remembered for this module, you will actually want to deal with each part of your #1 game. The Soccer Engine module can create tables to show the put away information (22 squares are accessible for this reason), tables with produced…

    View On WordPress

    #commentary#competition#fixtures#football #formation soccer pc engine #league#manager#results#scores#soccer#soccer engine #soccer engine wordpress plugin #soccer plugin#sport#standings#statistics#table#timeline#transfer market #wordpress football league plugin #wordpress soccer plugin
    View Full
  • lisatpirotea
    13.03.2021 - 1 mont ago

    The Competitive Sport of Dog Agility

    The Competitive Sport of Dog Agility

    The Competitive Sport of Dog Agility Dog agility is gaining speed as one of Europe and America’s best animal sports. In dog agility, a handler guides the dog is going through a course in the least amount of time possible. The dog cannot be confined to a leash during agility competitions. As the clock ticks on, the dog has to complete various obstacles, ranging from jumps to pipes as spectators…

    View On WordPress

    #Dog Agility Amazon #Dog Agility At Home #Dog Agility Competition #Dog Agility Equipment For Sale Near Me #Dog Agility Indoor #Dog Agility Organizations #Dog Agility Ramp #Dog Agility Results #Dog Agility Ring Size #Dog Agility Set #Dog Agility Shop #Dog Agility Show #Dog Agility Starter Kit #Dog Agility Toys #Dog Agility Training #Dog Agility Usa
    View Full
  • clubdancegallery
    27.02.2021 - 2 monts ago

    Results: JUMP Dance Convention Regionals 2021 in Phoenix, AZ

    High Scores:

    Age Division High Scores:

    JUMPstart Division Solos:

    1st Place: Tatum Self - “Somewhere Over the Rainbow”
    2nd Place: Harper Schwalb - “You Are So Beautiful”
    4th Place: Navy Forrest - “Charge It Please”

    JUMPstart Division Groups:

    1st Place: “The Rose”

    JUMPstart Division Lines:

    1st Place: “Baby Mine”

    JUMPstart Division Extended Lines:

    1st Place: “Bathing Beauties”
    2nd Place (Tied): “Copa Cabana”
    3rd Place: “Hollaback Girl”
    Did Not Place: “Barbie Girl”

    Mini Division Solos:

    2nd Place (Tied): Alexis Alvarez - “Wide Eyes”
    3rd Place: Ellary Day Szyndlar - “Snow”
    6th Place (Tied): Elsie Sandall - “Almost Gone”

    Mini Division Groups:

    1st Place: “Songbird”

    Mini Division Lines:

    1st Place: “Chapstick”
    3rd Place: “Clap Snap”

    Mini Division Extended Lines:

    1st Place: “Drumstep”
    Did Not Place: “Sisters”

    Junior Division Solos:

    3rd Place: Colby Rich - “I Lie”
    4th Place (Tied): Kortlynn Rosenbaugh - “Unearthed”
    4th Place (Tied): Ellie Smith - “Waking Dream”
    4th Place (Tied): Amaya Weeks - “Illusions”
    6th Place: Julia Chavez - “Going Under”
    10th Place: Abby Honstad - “Veiled”

    Junior Division Groups:

    2nd Place: “Let My Touch”

    Junior Division Lines:

    2nd Place (Tied): “Skin”
    3rd Place: “Bassline”
    Did Not Place: “Perm”
    Did Not Place: “Swan Lake”

    Junior Division Extended Lines:

    1st Place: “A La Cardi”
    2nd Place: “Din Da Da”
    3rd Place: “Physical”
    Did Not Place: “Howl”

    Teen Division Solos:

    4th Place (Tied): Alexis Adair - “A.M.”
    10th Place: Summer O’Haver - “Black Coffee”
    Did Not Place: Emma Martin - “Problem”

    Teen Division Groups:

    1st Place: “Creator”

    Teen Division Lines:

    Did Not Place: “Both Sides Now”

    Teen Division Extended Lines:

    1st Place: “Who Da Baby”
    Did Not Place: “Pump”
    Did Not Place: “Wavy”

    Senior Division Solos:

    3rd Place: Avery Gay - “Haxun”
    7th Place (Tied): Imani Frazier - “Deepest Thoughts”
    7th Place (Tied): Jenn Gamma - “Unconscious Mind”

    Senior Division Groups:

    1st Place: “Bamboo Banga”
    2nd Place: “Paquita”
    Did Not Place: “Lead and I Will Follow”

    Senior Division Lines:

    3rd Place: “Impossible”

    Senior Division Extended Lines:

    2nd Place: “Yo”
    3rd Place (Tied): “Slave for You”
    Did Not Place: “Vision of Love”

    Genre + Age Division High Scores:

    JUMPstart Division Ballroom Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Barbie Girl”

    JUMPstart Division Contemporary Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Baby Mine”

    JUMPstart Division Hip Hop Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Hollaback Girl”

    JUMPstart Division Jazz Groups/Lines/Productions:

    1st Place (Tied): “Copa Cabana”

    JUMPstart Division Lyrical Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “The Rose”

    JUMPstart Division Musical Theater Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Bathing Beauties”

    Mini Division Ballroom Groups/Lines/Productions:

    2nd Place: “Clap Snap”

    Mini Division Hip Hop Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Drum Step”

    Mini Division Jazz Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Chapstick”

    Mini Division Lyrical Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Songbird”

    Mini Division Musical Theater Groups/Lines/Productions:

    2nd Place: “Sisters”

    Junior Division Ballet Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Swan Lake”

    Junior Division Ballroom Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Din Da Da”

    Junior Division Contemporary Groups/Lines/Productions:

    3rd Place: “Let My Touch”

    Junior Division Hip Hop Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “A La Cardi”

    Junior Division Jazz Groups/Lines/Productions:

    2nd Place: “Physical”
    3rd Place: “Bassline”

    Junior Division Tap Groups/Lines/Productions:

    2nd Place: “Perm”

    Teen Division Ballroom Groups/Lines/Productions:

    3rd Place: “Pump”

    Teen Division Hip Hop Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Who Da Baby”

    Teen Division Jazz Groups/Lines/Productions:

    2nd Place (Tied): “Wavy”

    Teen Division Specialty Groups/Lines/Productions:

    2nd Place: “Creator”

    Senior Division Ballet Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Paquita”

    Senior Division Ballroom Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Slave for You”

    Senior Division Contemporary Groups/Lines/Productions:

    1st Place (Tied): “Bamboo Banga”

    Senior Division Hip Hop Groups/Lines/Productions:

    1st Place (Tied): “Yo”

    Senior Division Jazz Groups/Lines/Productions:

    2nd Place: “Impossible”

    Senior Division Lyrical Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Vision of Love”

    Special Awards:

    Best in Studio Award

    Winner: “Who Da Baby”

    JUMPstart Best of JUMP Award

    Winner: “The Rose”

    Mini Best of JUMP Award

    Winner: “Drum Step”

    Junior Best of JUMP Award

    Winner: “A La Cardi”

    Teen Best of JUMP Award

    Winner: “Who Da Baby”

    Senior Best of JUMP Award

    Winner: “Bamboo Banga”

    Title Competition:

    Regional JUMP Mini Female VIP 2021

    Winners: Alexis Alvarez, Hannah Bozer, Abigail Ries, Elsie Sandall, Ellary Day Szyndlar
    Runner-Up: Lexi Diaz

    Regional JUMP Mini Male VIP 2021

    Winner: Ashton Wullbrandt

    Regional JUMP Junior Female VIP 2021

    Winners: Amaya Llewelyn, Ellie Smith, Amaya Weeks
    Runners-Up: Lilly Allen, Julia Chavez, Aften Harris, Abby Honstad, Sydney Kelly, Sierra Lilly, Payton Stowe, Delaney Taylor

    Regional JUMP Teen Female VIP 2021

    Winners: Alexis Adair, Kaleia Elle Barba, Olivia Benyamin, Brooklin Cooley, Summer O’Haver
    Runners-Up: Sara Allen, Olivia Bell, Nyla Carter, Kyrsten Cox, Eleda Dickenson, Kaylan Greer, Addison Jones, Brooklynn Jones, Paige Kracht, Daylyn Lucky, Emma Martin, Isabelle Matson, Grace McKinley, Ashlyn Shaffer, Chloe Slone, Ellie Tollefson

    Regional JUMP Teen Male VIP 2021

    Winner: JT Church
    Runner-Up: CJ Dolce

    Regional JUMP Senior Female VIP 2021

    Winners: Jenn Gamma, Brooke Judge, Maia Rogers
    Runners-Up: Jordan Goldberg, Krislyn Jenkins, Hailey Jiminez, Kate Kingsley, Bailey LaMagdelaine

    Scholarship Recipients:

    Ballet Class Scholarship

    Winners: Scarlett Callow, Makena Erickson, Nicola Fleming, Zora Griffin Todd, Tatum Self, Avery Stamm, Reina Stamm, Sylvie Win Szyndlar

    Ballroom Class Scholarship

    Winners: Maysen Bosteter, Sophia Dasalla, Navy Forrest, Imani Frazier, Kalista Greer, Amari Offord, Lillian Swallow

    Hip Hop & Jazz Funk Class Scholarship

    Winners: Charlotte Allpin, Bella Fernandez, Nicole Soto, Lexi Wahlberg

    Jazz. Contemporary, & Lyrical Class Scholarship

    Winners: Olivia Buck, Lillian Fanzo, Kambria Greer, Berkeley Haak, Kennedy Marble, Madison Medoro

    Tap Class Scholarship

    Winners: Brinklee Grako, Patience Hughes

    Rock Star Dancer Scholarship

    Winner: Amari Offord

    Notes:

    Bostyn Brown performed her solo “Gravity” in the Closing Show as the reigning 2019 National Teen Female Best Dancer.

    References:

    Official Competition Results

    Official Competition Schedule

    #club dance studio #competition results #jump dance convention #jump dance convention results #2021 #2021 comp results #regionals#conventions
    View Full
  • geoaether
    26.02.2021 - 2 monts ago

    Soooo sick of waiting

    #they said that the competition results would be out between the 22nd and 1st of march #u are running out of time <3
    View Full
  • trueconservativepundit
    19.02.2021 - 2 monts ago

    Who Says Crime Doesn't Pay? Google and Facebook Are Making a Killing - Facebook Censoring an ENTIRE Country

    Who Says Crime Doesn’t Pay? Google and Facebook Are Making a Killing – Facebook Censoring an ENTIRE Country

    Google and Facebook allegedly illegally collaborated to corner the Internet’s ad markets – and made BILLIONS.   By Greg Holt (TCP News)  Facebook and Google are finally facing lawsuits for their egregious censorship, and are also in hot water for alleged illegal partnerships that netted the Big Tech giants billions of dollars. From Conservative Treehouse: Australian officials are pushing back…

    View On WordPress

    #anti-trust lawsuits against Facebook and Google #Big Tech lawsuits #censorship #Facebook and Google control ads #Google and Facebook being sued for monopolizing Internet ad markets #Google attempting to stifle competition #Google manipulating search results #news #Texas files suit against Google
    View Full
  • zheraa
    31.01.2021 - 3 monts ago

    i love this podium, once again :D

    #loved this season's results pretty much in every competition #ski jumping#text
    View Full
  • funnydressesweirdhairanddance
    21.01.2021 - 3 monts ago

    ...

    #random things from the past fortnight #it's winter and I hate it #I got dolled up in my dance competition bling and filmed online comp videos on sunday #after agonising over the whole thing for weeks #results this sunday hopefully #completely aced my eye makeup for that #so even if I did badly I looked amazin doing it #my boss said that my contract most likely continues after July #because one of the tenured teachers goes on maternity leave and they need a substitute #it me #so it looks like I'll be working this whole year and possibly even the spring term next year #what is this alternate good news universe #other than that my life is very dull #I feel like I'm just existing not really living
    View Full
  • clubdancegallery
    19.01.2021 - 3 monts ago

    Results: Hall of Fame Dance Challenge Regionals 2013 in Phoenix, AZ

    High Scores:

    Rookie League Future Hall of Famer Division Solos:

    1st Place: Lindsay Lambert - “I Enjoy Being a Girl”
    2nd Place: Paislee McAuley - “Stupid Cupid”
    4th Place: Alexis Adair - “Call Me a Princess”

    Rookie League Future Hall of Famer Division Large Groups:

    1st Place: “Hey Mickey”

    Rookie League Junior Division Solos:

    1st Place: Tianna Bell - “Diva”
    2nd Place: Makkenzi Converse-Olson - “Waves”

    Rookie League Junior Division Small Groups:

    1st Place: “Can’t Get Next to You”

    Rookie League Junior Division Large Groups:

    1st Place: “Dr. Evil”

    Rookie League Teen Division Solos:

    1st Place: McKenzie Perkins - “Keep Breathing”

    American League Future Hall of Famer Division Solos:

    1st Place: Amber Skaggs - “Wish Upon a Star”
    2nd Place: Ellisyn Granda - “Surprise”
    3rd Place: Elle McAuley - “Amazing Grace”
    4th Place: Bizzy Bendure - “Love”
    6th Place (Tied): Lizzie Dunlop - “Broadway Baby”
    6th Place (Tied): Marley Heath - “The House We Live In”
    9th Place (Tied): Payton Freeman - “Be Still My Soul”
    9th Place (Tied): Summer O’Haver - “Rockin’ Robin”
    10th Place (Tied): Kylie Propps - “There’s No Place Like Hollywood”

    American League Future Hall of Famer Division Duets/Trios:

    1st Place: Mary Joy Bell, Ellisyn Granda, & Kelsey Millar - “I’m Cute”

    American League Future Hall of Famer Division Small Groups:

    1st Place: “You Raise Me Up”
    3rd Place: “Perfect Young Ladies”
    4th Place: “Adorables”
    5th Place: “Funky”

    American League Future Hall of Famer Division Large Groups:

    1st Place: “When You Believe”
    2nd Place: “Yacht Club”
    3rd Place: “Superstar”
    4th Place (Tied): “Mean Girls”

    American League Future Hall of Famer Division Lines:

    1st Place: “We’re in the Money”

    American League Junior Division Solos:

    1st Place: Bostyn Brown - “People”
    2nd Place: Carlee Schield - “What Sound”
    3rd Place: Brynn Rumfallo - “Violet”
    4th Place (Tied): Dylynn Jones - “I’m Available”
    4th Place (Tied): Jaycee Wilkins - “Ooh Ooh Child”
    5th Place (Tied): Brynklie Brown - “Time is Out”
    5th Place (Tied): Jenna Valenzuela - “Pop, Drop, Roll”
    7th Place (Tied): Ainslee Gehrman - “Que Sera”
    7th Place (Tied): Alexis Watson - “I Look to You”
    8th Place: Tatiana Savedra - “Hey Daddy”
    10th Place (Tied): Laynee Hahn - “Show Business”
    10th Place (Tied): Kamilla Johnson - “Caged Bird”
    11th Place (Tied): Taylor Knab - “Razzle Dazzle”
    Did Not Place: Brynn Rumfallo - “Amazing Grace”
    Did Not Place: Jenna Valenzuela - “Come Home”
    Did Not Place: Jenna Valenzuela - “Give It a Try”

    American League Junior Division Duets/Trios:

    1st Place: Dylynn Jones, Brynn Rumfallo, & Jaycee Wilkins - “Songbird”
    2nd Place: Bostyn Brown, Jenna Valenzuela, & Jaycee Wilkins - “Drive a Person Crazy”
    3rd Place: Brynklie Brown, Ainslee Gehrman, & Alexis Watson - “Small”
    4th Place: Bostyn Brown, Tatiana Savedra, & Carlee Schield - “Scarborough Fair”

    American League Junior Division Small Groups:

    1st Place: “The Leaving Song”
    2nd Place: “Mercy”
    3rd Place (Tied): “Schoolin’ Life”
    3rd Place (Tied): “Tears in Heaven”
    4th Place: “Children of 9/11”
    5th Place: “Boom Boom”

    American League Junior Division Large Groups:

    1st Place: “Bathing Beauties”
    2nd Place: “Isn’t She Lovely”
    3rd Place: “Enchanted”
    4th Place: “Big Dollhouse”
    5th Place: “Run the World”
    6th Place: “Look at Me”

    American League Junior Division Lines:

    1st Place: “Here with Us”

    American League Teen Division Solos:

    1st Place: Cami Schroeder - “Surrender”
    2nd Place: Kalani Hilliker - “Forever Young”
    3rd Place: Addison Moffett - “Imagine”
    5th Place: Simrin Player - “Are You That Somebody” (competing as an independent)
    7th Place (Tied): Brinley Harris - “Sparrow”
    8th Place (Tied): Sarah Reasons - “Silent Tear”
    9th Place (Tied): Kenedy Brown - “Shelter”
    Did Not Place: Kalani Hilliker - “Full of Love”
    Did Not Place: Addison Moffett - “A Thousand Years”

    American League Teen Division Duets/Trios:

    1st Place: Kaylin Branch, Kenedy Brown, & Kalani Hilliker - “Wild is the Wind”
    3rd Place: Alyssa Bortono, Kalani Hilliker, & Taylor McQuillan - “Silenced”
    4th Place: ? - “Lights”

    American League Teen Division Small Groups:

    1st Place: “Solitary Confinement”
    2nd Place: “Hymns”
    3rd Place: “Body Language”
    4th Place: “Never an Absolution”

    American League Teen Division Large Groups:

    1st Place: “Without or Without You”
    2nd Place: “Purple Rain”
    5th Place: “Sacrifice”
    6th Place: “Cover Me”
    7th Place (Tied): “Turning Pages”

    American League Teen Division Lines:

    1st Place: “Outta Your Mind”
    2nd Place: “Circus”

    American League Senior Division Solo:

    5th Place (Tied): Paige Beringer - “Don’t Love You”

    American League Senior Division Duets/Trios:

    1st Place: ?, ?, & ? - “Prisoner”

    American League Senior Division Small Groups:

    3rd Place: “E.T.”
    5th Place (Tied): “Heartbreak Hotel”

    American League Senior Division Large Groups:

    5th Place (Tied): “When You Say My Name”

    Title Competition:

    Regional Hall of Fame Junior Solo Inductee 2013

    Winner: Jaycee Wilkins - “Ooh Ooh Child”

    Regional Hall of Fame Teen Solo Inductee 2013

    Winner: Cami Schroeder - “Revelation”

    Regional Hall of Fame Junior Duet/Trio Inductee 2013

    Winner: Dylynn Jones, Brynn Rumfallo, & Jaycee Wilkins - “Songbird”

    Regional Hall of Fame Teen Duet/Trio Inductee 2013

    Winner: Kenedy Brown, Kalani Hilliker, & Cami Schroeder - “Wild is the Wind”

    Regional Hall of Fame Senior Duet/Trio Inductee 2013

    Winner: ?, ?, & ? - “Prisoner”

    Regional Hall of Fame Junior Small Group Inductee 2013

    Winner: “The Leaving Song”

    Regional Hall of Fame Teen Small Group Inductee 2013

    Winner: “Solitary Confinement”

    Regional Hall of Fame Teen Large Group Inductee 2013

    Winner: “With or Without You”

    Photos:

    To see performance photos from this event, click here!

    References:

    Official Competition Results

    Official Competition Photo Gallery (helpful in identifying routines performed)

    #club dance studio #competition results #hall of fame dance challenge #hall of fame comp results #2013 #2013 comp results #regionals
    View Full
  • clubdancegallery
    19.01.2021 - 3 monts ago

    Results: JUMP Dance Convention Regionals 2012 in Phoenix, AZ

    High Scores:

    Age Division High Scores:

    Mini Division Solos:

    1st Place: Jaycee Wilkins - “Smile”
    2nd Place: Brynn Rumfallo - “Over the Rainbow”
    3rd Place (Tied): Ellisyn Granda - “Don’t Go Hollywood”
    3rd Place (Tied): Alexis Watson - “Promise to Try”
    Did Not Place: Dylynn Jones - “I’m Available”
    Did Not Place: Carlee Schield - “Brave”

    Mini Division Duets/Trios:

    1st Place (Tied): Dylynn Jones, Jenna Valenzuela, & Jaycee Wilkins - “Camille, Collette, and FiFi”
    2nd Place: Brynn Rumfallo, Carlee Schield, & Jaycee Wilkins - “Glory”
    3rd Place: Brynklie Brown, Ainslee Gehrman, & Brinley Harris - “Sisters”
    Did Not Place: Mary Joy Bell, Bostyn Brown, & Ellisyn Granda - “Mean Girls”

    Mini Division Groups:

    1st Place: “Hope”
    2nd Place: “Children of 9/11”
    3rd Place (Tied): “Perfect Young Ladies”
    3rd Place (Tied): “What’s a Girl Gotta Do?”

    Mini Division Lines:

    Did Not Place: “Mr. Personality”

    Mini Division Extended Lines:

    1st Place: “Big Dollhouse”
    2nd Place: “When You Believe”
    3rd Place (Tied): “Can Can”
    3rd Place (Tied): “We Will Rock You”
    Did Not Place: “Be Our Guest”
    Did Not Place: “Push It”
    Did Not Place: “Second Star to the Right”

    Junior Division Solos:

    1st Place: Kalani Hilliker - “Afterlife”
    Did Not Place: Ainslee Gehrman - “Confidence”
    Did Not Place: Brinley Harris - “Wild and Reckless”

    Junior Division Duets/Trios:

    1st Place: Kaylin Branch, Kenedy Brown, & Kalani Hilliker - “Landslide”
    Did Not Place: Lexee Crandall, Alyssa Diaz, & Alexis Watson - “Anymore”

    Junior Division Groups:

    2nd Place: “Take Back Your Mink”
    3rd Place: “Troy”
    Did Not Place: “Nothing Else Matters”

    Junior Division Lines:

    3rd Place: “Happy”
    Did Not Place: “Another Cha Cha”

    Junior Division Extended Lines:

    1st Place: “Requiem”
    2nd Place: “Stand in Holy Places”
    3rd Place: “Outta Your Mind”

    Junior Division Extended Time Productions:

    1st Place: “Take Me to Heaven”

    Teen Division Solos:

    3rd Place: Addison Moffett - “Listen”

    Teen Division Duets/Trios:

    1st Place: Alyssa Bortono, Reagan Lamb, & Paloma Palomarez - “Distortion”
    2nd Place: Arielle Jennings, Raegan Lamb, & Addison Moffett - “Heartbeat”

    Teen Division Groups:

    1st Place: “You’ve Got the Look”
    2nd Place: “Drop It Low”
    Did Not Place: “9 Crimes”
    Did Not Place: “Bird Song”
    Did Not Place: “Come Sail Away”

    Teen Division Lines:

    2nd Place: “Spirit”
    Did Not Place: “Dreamer”
    Did Not Place: “Hype”

    Genre + Age Division High Scores:

    Mini/Junior Division Jazz Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “What’s a Girl Gotta Do?”

    Mini/Junior Division Musical Theater Groups/Line/Productions:

    1st Place: “Big Dollhouse”

    Mini/Junior Division Specialty Groups/Lines/Productions:

    1st Place (Tied): “Troy”
    1st Place (Tied): “We Will Rock You”

    Teen/Senior Division Hip Hop Groups/Lines/Productions:

    1st Place: “Drop It Low”

    Special Awards:

    Best in Studio Award

    Winner: “Take Me to Heaven”

    Mini Best of JUMP Award

    Winner: “Big Dollhouse”

    Junior Best of JUMP Award

    Winner: “Take Me to Heaven”

    Title Competition:

    Regional JUMP Mini Female VIP 2012

    Winners: Jenna Valenzuela, Alexis Watson, Jaycee Wilkins
    Runners-Up: Gracie Brittingham, Brynklie Brown, Bostyn Brown, Emma Harris, Hailey Jiminez, Kamilla Johnson, Keeley McConahay, Brynn Rumfallo

    Regional JUMP Junior Female VIP 2012

    Winner: Kalani Hilliker
    Runner-Up: Kenedy Brown

    Regional JUMP Teen Female VIP 2012

    Runners-Up: Alyssa Bortono, Kaylin Branch, Reagan Lamb, Addison Moffett, Kailey Tamarkin

    Regional JUMP Senior Female VIP 2012

    Runner-Up: Paige Beringer

    Scholarship Recipients:

    Ballet Class Scholarship

    Winners: Ainslee Gehrman, Amanda Harambasic

    Hip Hop Class Scholarship

    Winners: Payton Blanchette, Rylee Godaire, Tatiana Savedra, Chloe Shippy

    Jazz, Contemporary, & Lyrical Class Scholarship

    Winners: Mary Joy Bell, Lexee Crandall, Ashley Dodd, Brinley Harris, Arielle Jennings, Sammy Radovanovich

    Tap Class Scholarship

    Winner: Alora Rockholt

    References:

    Official Competition Results

    #club dance studio #competition results #jump dance convention #jump dance convention results #regionals#conventions#2012 #2012 comp results
    View Full
  • clubdancegallery
    18.01.2021 - 3 monts ago

    Results: JUMP Dance Convention Regionals 2021 in Provo, UT

    High Scores:

    Sidekick Division Solos:

    2nd Place (Tied): Sylvie Win Szyndlar - “Rainbow Connection”
    3rd Place (Tied): Finley Nielsen - “Make You Feel My Love”

    Mini Division Solos:

    2nd Place (Tied): Ellary Day Szyndlar - “Snow”
    3rd Place (Tied): Alexis Alvarez - “Welcome Home”
    3rd Place (Tied): Elsie Sandall - “Almost Gone”
    4th Place (Tied): Kalista Greer - “Yesterday”
    4th Place (Tied): Kendyl Miller - “Stand By Me”
    8th Place: Brielle Maciel - “Lean on Me”
    10th Place (Tied): Patience Hughes - “Weird People”

    Junior Division Solos:

    2nd Place (Tied): Bella Fernandez - “She Was Running”
    3rd Place (Tied): Colby Rich - “Inhale”
    5th Place (Tied): Kortlynn Rosenbaugh - “Concentration”
    7th Place (Tied): Kanon Greer - “To the Sky”
    7th Place (Tied): Amaya Llewelyn - “Must”

    Teen Division Solos:

    4th Place (Tied): Alexis Adair - “A.M.”
    8th Place (Tied): Emma Martin - “Problem”

    Title Competition:

    Regional 24/SEVEN Mini Female Nonstop Dancer 2021

    Winners: Alexis Alvarez, Elsie Sandall, Ellary Day Szyndlar
    Runners-Up: Hannah Bozer, Patience Hughes, Harper Peterson

    Regional 24/SEVEN Mini Male Nonstop Dancer 2021

    Runner-Up: Ashton Wullbrandt

    Regional 24/SEVEN Junior Female Nonstop Dancer 2021

    Winners: Kanon Greer, Colby Rich
    Runners-Up: Bella Fernandez, Anaya Llewelyn, Kortlynn Rosenbaugh

    Regional 24/SEVEN Teen Female Nonstop Dancer 2021

    Winners: Alexis Adair
    Runners-Up: Nyla Carter

    Scholarship Recipients:

    High Five in Hip Hop Class Scholarship

    Winners: Brielle Maciel, Finley Nielsen

    High Five in Jazz Class Scholarship

    Winners: Kalista Greer, Aften Harris, Kendyl Miller

    High Five in Tap Class Scholarship

    Winner: Emma Martin

    References:

    Official Competition Results

    Official Competition Schedule

    #club dance studio #competition results#conventions#regionals #24seven dance convention results #24seven dance convention #2021 #2021 comp results
    View Full
  • jesterthepink
    09.01.2021 - 4 monts ago

    idk what was going on in the code of points that made gymnastics in 2012 so spicy but we need it back

    #that olympic cycle was actually interesting! #mostly bc I didn't know what the results were going to be prior to the competition #as was the case for rio 2016 #it really was just 'how many golds can simone and team usa take home' #which isn't the worst #but not the most interesting either
    View Full
  • clubdancegallery
    05.01.2021 - 4 monts ago

    Tatiana Savedra’s Competition Results Master Post

    Solos

    2011

    “I Can Cook Too” - unknown

    5th (tied) in Future Hall of Famer Solos - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    2012

    “Hey Daddy” - musical theater

    4th in Age 9-11 Primary Solos - KAR Regionals in Phoenix, AZ II

    Age 11 & Under Power Solo Costume Award - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    “Raggedy Ann” - unknown

    5th in Junior Diamond Solos - Showbiz Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    6th (tied) in Junior American League Solos - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    9th in Elite Junior Solos - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2013

    “Hey Daddy” - musical theater

    3rd in Elite Junior Solos - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Age 9-11 Secondary Solos - KAR Regionals in Mesa, AZ II

    5th in Junior Competitive Solos, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    6th in Junior American League Solos, Platinum Adjudication Award - Hall of Fame Dance Challenge Nationals in Las Vegas, NV

    8th in Junior American League Solos - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    9th in Junior Solos - Starbound Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ I

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Raggedy Ann” - unknown

    Did Not Place - Starbound Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ I

    “Sound of Silence” - contemporary

    4th runner-up for Regional Junior Miss Dance KAR - KAR Regionals in Mesa, AZ II

    6th in Mini Solos - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Platinum Adjudication Award - Hall of Fame Dance Challenge Nationals in Las Vegas, NV

    2014

    “Sound of Silence” - contemporary

    1st in Junior American League Solos - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Age 9-11 Intermediate Solos, 3rd runner-up for Regional Junior Miss Dance KAR - KAR Regionals in Mesa, AZ II

    9th (tied) in Junior American League Solos - Hall of Fame Dance Challenge Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Unknown Scoring - MOVE Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Tears of an Angel” - lyrical

    2nd in Junior Competitive Solos, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - Hall of Fame Dance Challenge Nationals in Las Vegas, NV

    Unknown Solo

    5th in Junior Superstar Solos - StarSystems Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2015

    “Fame” - unknown

    1st in Junior Solos - NUVO Dance Convention Regionals in Albuquerque, NM

    3rd (tied) in Teen Competitive Solos, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    6th (tied) in Junior Solos, High Gold Adjudication Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    2016

    “Another Look” - unknown

    2nd in Elite Teen Solos - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    “Darkness” - contemporary

    8th in Teen Competitive Solos - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2017

    “Funny Valentine” - lyrical

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Mirage” - contemporary

    5th (tied) in Teen Solos - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    9th (tied) in Teen Solos, High Gold Adjudication Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2018

    “When I Go” - contemporary

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Trios

    2013

    “Scarborough Fair” - musical theater (with Brinley Harris and Carlee Schield)

    2nd in Mini Duets/Trios - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Elite Junior Duets/Trios - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Age 9-11 Secondary Duets/Trios - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    3rd (tied) in Junior Competitive Duets/Trios, Double Platinum Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Mini Duets/Trios - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Groups

    2011

    “Child of Light” - lyrical

    1st in Future Hall of Famer Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Petite Small Groups - Showbiz Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Mini Competitive Small Groups - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Popular” - musical theater

    2nd in Future Hall of Famer Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Mini Competitive Large Groups - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Petite Large Groups - Showbiz Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Tricky” - jazz

    1st in Mini Competitive Large Groups - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Future Hall of Famer Large Groups - Hall of Fame Dance Challenge Regionals in Phoenix, AZ

    6th in Petite Large Groups - Showbiz Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2012

    “Big Dollhouse” - musical theater

    1st in Mini Extended Lines, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Mini Best of JUMP Award - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Mini Extended Lines, 1st in Mini/Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions, Mini Best Nu Group Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Age 8 & Under All-Star Large Groups, Age 11 & Under All-Star Entertainment Award - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Age 8 & Under Primary Large Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “So Much Better” - musical theater

    4th in Age 8 & Under Primary Small Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    5th in Age 8 & Under All-Star Small Groups - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Spirit” - specialty

    1st in Age 12-14 Power Lines - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Teen Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Overall Productions - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “We Will Rock You” - specialty

    1st in Age 8 & Under Primary Lines - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    3rd (tied) in Mini Extended Lines, 1st (tied) in Mini/Junior Specialty Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “What’s a Girl Gotta Do?” - jazz

    1st in Age 8 & Under All-Star Small Groups - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Mini Groups, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Age 8 & Under Primary Small Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    “When You Believe” - lyrical

    1st in Age 8 & Under Primary Large Groups - KAR Regionals in Mesa, AZ I

    2nd in Mini Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Mini Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Age 8 & Under All-Star Large Groups - Starpower Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2013

    “Angels Standing By” - lyrical

    2nd in Mini Groups - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Elite Junior Small Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Big Dollhouse” - musical theater

    1st in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Mini Lines, 1st in Mini Musical Theater Groups/Lines/Productions, National Mini Best Performance 2013 - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2nd in Junior Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Shells” - specialty

    4th in Mini Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    9th in Elite Junior Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Sister Act” - musical theater

    1st in Junior Extended Time Productions, 1st in Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Extended Time Productions, 1st in Junior Musical Theater Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    4th in Elite Junior Lines/Productions - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2014

    “Beauty” - contemporary

    1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Superstar Small Groups - StarSystems Talent Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Diamonds” - musical theater

    “Turning Page” - lyrical

    2015

    “Believe” - unknown

    4th (tied) in Teen Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Big Bad Handsome Man” - unknown

    8th in Teen Competitive Large Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Jackson” - unknown

    1st (tied) in Teen Competitive Super Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Shine” - contemporary

    1st in Teen Small Groups - West Coast Dance Explosion Regionals in Phoenix, AZ

    3rd in Junior Groups, 2nd in Junior Lyrical Groups/Lines/Productions - NYCDA Regionals in Phoenix, AZ

    4th (tied) in Teen Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    “Silent Night” - lyrical

    1st in Teen Competitive Small Groups, Crystal Adjudication Award - Showstopper Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ

    2016

    “Freakum Dress” jazz

    “Get Silenced” - specialty

    “Grand Piano” - lyrical

    5th in Elite Teen Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “I Will Wait” - lyrical

    1st in Elite Teen Small Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    “Love Dealer” - jazz

    6th in Elite Teen Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    “Take It All” - musical theater

    2nd in Elite Teen Large Groups - In10sity Dance Competition Regionals in Phoenix, AZ II

    3rd in Teen Extended Lines, 1st in Teen Musical Theater Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2017

    “Awakening” - contemporary

    1st in Junior Groups, 1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Groups, 1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Lines, 1st in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions, Junior Outstanding Technical Achievement Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2nd in Junior Groups - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    “Cage of Bones” - contemporary

    2nd in Teen Groups - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    2nd (tied) in Teen Groups - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Esmeralda” - ballet

    2nd in Teen Lines, 1st in Teen/Senior Ballet Groups/Lines/Productions - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Best Ballet Performance Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Heart of Stone” - lyrical

    3rd in Teen Groups - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “On the Floor” (aka “Sexyback”) - specialty

    3rd in Teen Extended Lines - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    3rd (tied) in Teen Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Opposites Attract” - jazz

    2nd in Teen Extended Lines, 1st in Teen/Senior Jazz Groups/Lines/Productions - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    3rd in Teen Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    5th in Teen Jazz Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Pick Up the Pace” - specialty

    1st in Teen Lines, 1st in Teen/Senior Specialty Groups/Lines/Productions, Teen 11 O’Clock Routine Award, Studio Showcase Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    2nd (tied) in Teen Groups - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Teen Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Teen Best Nu Group Award, Studio Pick Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Strings” - contemporary

    1st in Junior Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    2nd in Junior Lines - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    5th in Junior Lines, 5th (tied) in Junior Contemporary Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    Did Not Place - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “The Self House” - contemporary

    3rd (tied) in Teen Lines, 4th in Teen Contemporary Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “Vibeology” - jazz

    1st in Junior Extended Lines, 1st in Mini/Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Junior 11 O’Clock Routine Award - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    1st in Junior Extended Lines, 1st in Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Junior Best of JUMP Award - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Junior Extended Lines, 1st in Junior Jazz Groups/Lines/Productions, Best Jazz Performance Award - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    3rd (tied) in Junior Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “When I Grow Up” - jazz

    2nd in Junior Extended Lines - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Junior Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Did Not Place - 24/SEVEN Dance Convention Regionals in Glendale, AZ

    Did Not Place - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    2018

    “All Over You” - specialty

    2nd (tied) in Teen Extended Lines - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Teen Extended Lines - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Human” - specialty

    1st in Senior Groups, Senior Best of Radix Award - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    3rd (tied) in Senior Groups, 1st in Senior Specialty Groups/Lines/Productions, Senior Best Nu Group Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “Mirrors” - contemporary

    1st in Teen Groups - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    “This is My Hair” - specialty

    1st in Teen Lines, 1st in Teen Specialty Groups/Lines/Productions, Teen Best Nu Group Award, Studio Pick Award - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    1st in Teen Lines, 2nd in Teen Specialty Groups/Lines/Productions, Teen Best of Radix Award, Studio Standout Award - Radix Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    4th in Teen Lines, 3rd (tied) in Teen Specialty Groups/Lines/Productions - The Dance Awards Nationals in Las Vegas, NV

    “What’s Your Fantasy” - jazz

    2nd in Teen Lines, 1st in Teen Jazz Groups/Lines/Productions - NUVO Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ

    Other Awards

    Hip Hop Class Scholarship - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ 2012

    JUMP Junior Female VIP Scholarship - JUMP Dance Convention Regionals in Phoenix, AZ 2014

    Junior Year-Long Convention Scholarship - West Coast Dance Explosion Regionals in Phoenix, AZ 2015

    #club dance studio #dancer competition results #Tatiana Savedra #Tatiana Savedra solos #Tatiana Savedra trios #Tatiana Savedra groups #Tatiana Savedra comp results
    View Full